Δευτέρα 24 Απριλίου 2017

Πρώτη φορά στη Σούπερ Λίγκα 4 γκολ η Βέροια και...υποβιβάστηκε!

Χορταστικό ήταν το ματς της Κυριακής (23/4/2017) στην Ημαθία ανάμεσα σε Βέροια και Αστέρα Τρίπολης. Έληξε με 4-3 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν έτσι με εντυπωσιακό τρόπο φινάλε στα φετινά εντός έδρας ματς τους.
Η «Βασίλισσα του Βορρά» ήταν εντυπωσιακή για ένα ημίχρονο, αφού στα πρώτα 45 λεπτά σημείωσε τέσσερα τέρματα, κάτι που δεν είχε κάνει ποτέ ξανά στην ιστορία της στη Σούπερ Λίγκα και το κατάφερε έχοντας υποβιβαστεί μαθηματικά.
Δεν είναι, πάντως, γενικά σύνηθες για τη Βέροια να σκοράρει τόσα γκολ σε ένα ημίχρονο και αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι τελευταία φορά κάτι τέτοιο συνέβη πριν από 12 χρόνια.
Για να βρει κανείς το τελευταίο παιχνίδι των Ημαθιωτών στο οποίο σημείωσαν τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο θα πρέπει να πάει στις 29 Μαΐου του 2005. Τότε για τη Γ' Εθνική η Βέροια είχε κερδίσει 5-1 τη Δόξα Δράμας.