Τρίτη 4 Μαρτίου 2014

Βαζάκας:¨Πρέπει να είσαι βλάκας ή να εξυπηρετείς άλλους σκοπούς για να δώσεις το πέναλτι που έδωσε ο Ανούσος!"

Έξαλλος με το διαιτητη Ανούσο εκ Λακωνίας ήταν ο προπονητήτ οςυ Αχαρναϊκού Γιώργος Βαζάκας. Ο λόγος το πέναλτι που σφυρίχθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και έδωσε το "χρυσό" βαθμό στα Χανιά μεσα στο Μενίδι. ο Βαζάκας υποστήριξε πως δεν υπήρχε πέναλτι ούτε κατά διάνοια κα ο διαιτητής είτε είχε δόλο είτε είναι...βλάκας , όπως είπε χαρακτηριστικά:
 "Είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένος με αυτή την ανεκδιήγητη απόφαση του διαιτητή και περισσότερο γιατί με έκανε να βγω από τα ρούχα μου. Μετά από τριάντα χρόνια στα γήπεδα έφτασα μέχρι το κέντρο του γηπέδου για να διαμαρτυρηθώ. Μπήκαμε καλά, φτάσαμε στο γκολ και με το 1-0 ήταν φυσικό πως θα δεχθούμε πίεση από τον αντίπαλό μας. Είχαμε κλείσει τους χώρους, δεν αφήσαμε να γίνουν σέντρες στην περιοχή που έχουν ψηλούς και ο αντίπαλός μας δεν έκανε ούτε μία τελική προσπάθεια. Ο διαιτητής, όμως, έδωσε ένα πέναλτι που αλλοίωσε το αποτέλεσμα. Πέναλτι σε τείχος δεν υπάρχει, ειδικά όταν ο ποδοσφαιριστής δεν βάζει το χέρι του για να σταματήσει την μπάλα, αλλά είναι μαζεμένο. Δεν υπάρχει περίπτωση να το δώσεις αυτό το πέναλτι και σε αυτό το λεπτό, εκτός και αν είσαι βλάκας ή εξυπηρετείς άλλους σκοπούς."