Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2014

Στημένο ματς στα προκριματικά τουΤσάμπιονς Λιγκ

Στην σύλληψη οκτώ ατόμων προχώρησε η αστυνομία της Λετονίας, με την κατηγορία χειραγώγησης της αναμέτρησης ανάμεσα στην πρωταθλήτρια της χώρας Νταουγκάβα και την σουηδική Ελφσμποργκ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League την περσινή σεζόν.
Σύμφωνα με την UEFA, η ήττα της Νταουγκάβα στην Σουηδία με σκορ 7-1 (τα έξι γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο) στις 17/8/2013 ήταν προκαθορισμένη (η Ελφσμποργκ είχε επικρατήσει 4-0 στην Λετονία).
Επιπλέον,η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου ανέφερε ότι παρατηρήθηκε ύποπτος στοιχηματισμός στο εν λόγω ματς, με αποτέλεσμα να ενημερώσει τις αρχές της Λετονίας, προκειμένου να προχωρήσει σε συλλήψεις.
Για το περιστατικό μίλησε την Παρασκευή (24/10) ο εκπρόσωπος της Αστυνομίας, Ντάιρις Ανούσινς, δηλώνοντας ότι συνελήφθησαν δύο ποδοσφαιριστές της Νταουγκάβα, δύο αξιωματούχοι της ομάδας και τέσσερα άτομα που εργάζονταν στον σύλλογο, τονίζοντας πως "ήταν μέλη μίας οργανωμένης ομάδας, την οποία έλεγχαν άλλοι" χωρίς να δοθούν επιπλέον λεπτομέρειες.